System rur oraz sekcji nawadniania

Opis zastosowanych sekcji, podziału oraz zbiór danych technicznych


Autor: Jakub Król



We Wrześniu 2016 roku zostały ukończone pierwsze prace projektowe. Zanim opiszemy sobie wybór pompy głębinowej i całego systemu wydobycia wody, należało by określić, dlaczego właściwie zostały dobrane takie rury jak opisano w pierwszym poście oraz jakie sekcje zostały utworzone z poprowadzaonych rur zasilających.

Na samym początku, zostało policzone ile przez każdą ze średnic rur zasilających może przepłynąć wody przy danym ciśnieniu, pomijając opory na jej długości. Pozwolę sobie przytoczyć z pierwszego posta wartości odczytane z poniższej tabeli i zamienione z gpm na lpm. (z imperialnych galonów na metryczne litry na minutę). Interesuje nas kolumna 30psi czyli ok. 2 bar gdyż 1 bar = 14,5 psi.

Średnica rur w sekcji oraz przepływ wody przy ciśnieniu 2 bar (ok. 29psi):
  • Główna rura zasilająca: 1 cal -> ok. 109 l/min, 29gpm
  • Odnoga głownej rury zasilającej: 3/4cala -> ok. 52 l/min, 13.6gpm
  • Sekcja lokalna: 1/2 cala -> ok. 21 l/min, 5.4gpm
Do podlewania zastosowano następujące elementy wykonawczo-nawadniające:
Podział na 4 główne sekcje sterowane elektrozaworem bądź manualnie dźwignią, które następnie dzielą się na pomniejsze odnogi zasilające sekcje lokalne. Na wszystkich zraszaczach (wynurzalnych i niewynurzalnych statycznych) można "zakręcić" zawór, aby wyłączyć go z użycia. Z kolei wszystkie linie kroplujące mają swój dodatkowy zawór manualny. Dodatkowo przy elektrozaworach "został wyprowadzony" kranik z nyplem, do którego można podłączyć węża ogrodowego na szybkozłączkę (zdjęcie tytułowe).

Cały system wraz z zamontowanymi zraszaczami, liniami kroplującymi i wydatkiem wody opisują poniższe tabele:

Sekcja zraszaczy trawnikowych statycznych wynurzalnych




Sekcja mini-zraszaczy statycznych niewynurzalnych




2 Sekcje - Linie kroplujące graniczne, Linie kroplujące wewnętrzne